Her er forårets designtalenter på Formex

"Design Talents" hos Formex giver uetablerede designere til at fremvise deres produkter, og nu er forårets designtalenter udvalgt. De 19 designere vil alle være på plads på Formex i januar, og ved pressemorgenmaden den 18. januar kåres vinderen af ​​"Best in Show".

Her er forårets designtalenter på Formex. Foto: PR.
Her er forårets designtalenter på Formex. Foto: PR.

“Design Talents” er et af Formex mest spændende elementer. Her kan uetablerede designere, fra både Sverige og internationalt, søge en plads i og dermed få mulighed for at vise deres produkter frem for indkøbere, producenter og medier.

LÆS OGSÅ: Ung Svensk Form 2021 med spændende design til boligen

Dem, der er udvalgt til Design Talents, er fremtidens store navne og afspejler bredden af ​​produkter hos Formex. Blandt de designere, der har fået et gennembrud gennem Design Talents, er Drakenberg Sjölin, Lindstén Form og Heart of Lovikka.

Ved pressemorgenmaden den 18. januar præsenteres vinderen i kategorien “Best in Show”. Prisen går til designeren, der udmærker sig lidt ekstra gennem idé, form og præsentation.

Udover prisen får vinderen en stand ved næste gennemførelse af Formex på Stockholmsmessen.

I august 2021 gik prisen til Fanny Schönenberg på Atelier Schönenberg.

Her er alle de Designtalenter, der deltager i Formex den 18.–21. januar på Stockholmsmessen:

A piece of Arch – apieceofarch.com
Anni Cernea – annicernea.com
Beckmans Designskola – beckmans.se
Csaw Jewelry – csawjewelry.com
Atelier Schönenberg – atelierschonenberg.se
foekje fleur – foekjefleur.com
Frames by Vallen – byvallen.com
Infinitypuzzles – infinitypuzzles.se
Lilliestråle Mässing – lilliestralemassing.se
Linnéa Öberg – designandrabullar.com
LottaNiemi Design Studio – lottaniemi.com
Lumimi – lumimi.no
Smart Form Sweden – smartform.se
Sofie Berg – sofiebrg.se

Modern loft living room with high ceiling, empty brown brick wall, concrete floor, design accessories. Mock up interior photo

Soul Image – Photography Art – soulimage.se
Stacking Stories – stackingstories.com
Studio Sterner – studiosterner.com
The Shoelace Brand – theshoelacebrand.com
Väskvhila – diniedesign.se/vaskvhila